We wsi Łagów, będącej właściwie przedmieściem Zgorzelca, grupa zapaleńców przez ponad półtora miesiąca plotła wieniec na gminne dożynki. Wspaniały wieniec, w kształcie kościółka wiejskiego z ogromnym, pięknie brzmiącym dzwonem, przyniósł nagrody i wyróżnienia na dożynkach gminnych, powiatowych, diecezjalnych i na dożynkach prezydenckich w Spale.
    To nadzwyczajne wydarzenie zainspirowało grupę mieszkańców do podjęcia nowych wyzwań - założenia zespołu ludowego. Po miesięcznych przygotowaniach - 15 listopada 2009 roku -zespół zaprosił ludzi samotnych z Łagowa do Zajazdu ,,U Szwagrów", zaśpiewał i otrzymał imię ,,Błękitne Kamizelki". Imię nadali chrzestni - Przewodnicząca Rady Gminy Janina Słabicka i Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik.
Następnie zespół kolędował po staropolsku w sąsiedniej wsi -  Trójca, a także na gminnej wigilii dla samotnych w Zgorzelcu i charytatywnie w Sławnikowicach - pomagając w zbiórce pieniędzy na leczenie Oli Szantar.
    Rok 2010 rozpoczął się od ważnej informacji o wpisie do krajowego rejestru sądowego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łagów ,,Błękitne Kamizelki'' - daje to ambitnej grupie zapaleńców z Łagowa nowe możliwości działania.

Gminny Ośrodek Kultury w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach

Radomierzyce 40
59-900 Zgorzelec

sekretariat@gokzgorzelec.pl tel./fax (75)77 525 59
NIP: 615-18-14-399